9.7 C
New York
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Buy now

Mehaj: FSK-ja e gatshme t’i ofrojë trajnime ushtrisë maqedonase

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka takuar homologen maqedonase, Slavjanka Petrovska, me të cilën diskutuan për bashkëpunimin në trajnime dhe ushtrime të përbashkëta mes dy ushtrive.

Mehaj deklaroi se Forca e Sigurisë së Kosovës është e gatshme t’i ofrojë ushtrisë maqedonase trajnime në fushën e kërkim-shpëtimit dhe pala maqedonase të shkëmbejë reformimin e brendshëm për anëtarësimin në Partneritetin për Paqe, njofton Klankosova.tv.

“Aktualisht, FSK është e gatshme që ushtrisë maqedonase t’i ofrojë trajnime në fushën e kërkim-shpëtimit, për të cilën ushtarët tanë janë jashtëzakonisht të përgatitur, ndërsa pala maqedonase do të shkëmbej me ne përvojën e reformimit të brendshëm përgjatë rrugëtimit në procesin për anëtarësim në programin e Partneritetit për Paqe, në të cilin synojmë dhe ne të jemi anëtar”.

“Po ashtu një fushë tjetër në të cilën jemi dakorduar të bashkëpunojmë është integrimi i grave në ushtri, shkëmbimi i praktikave më të sukseshme, shkollimi i oficereve dhe trajnimi i tyre është çështje për të cilën do të angazhohemi së bashku” ka shkruar Mehaj në Facebook.

<p>The post Mehaj: FSK-ja e gatshme t’i ofrojë trajnime ushtrisë maqedonase first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,601FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles