9.1 C
New York
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Buy now

Aksioni i rrufeshëm i vullnetarëve të Gjeorgjisë në Ukrainë, për disa minuta shpartallojnë pozicionet e rusëve

Në radhët e ushtrisë ukrainase luftojnë edhe shumë vullnetarë. Formacione të tilla përbëhen nga ushtarë nga vendet që kryesisht ishin më herët në luftë me Rusinë, e një pre tyre është Garda Nacionale e Gjeorgjisë.

Në videon e publikuar më poshtë, pjesëtarët e kësaj njësie ushtarake shfaqen në një aksion, ku për pak minuta ka arritur të shpartalloj pozicionet e rusëve dhe t’i marrë nën kontroll istikmaet, brenda të cilave ishin fshehur ata, transmeton Telegrafi.

Njësia prej 12 ushtarëve e ndihmuar nga tanket e tipit T-64BV, sulmuan pozicionet e rusë dhe arrijnë të marrin nën kontroll istikamet e tyre.

 

Garda Nacionale e Gjeorgjisë u themelua në vitin 2014 nga Mamuk Mamulashvili “heroi”, veteran në luftën e Kaukazit.

Nga fillimi i pushtimit rus, ky formacion ka intensifikuar aksionet, dhe në mënyrë aktive merr pjesë në kundërofensivën në lindje të Ukrainës.

Edhe pse ky formacion ka karakter vullnetar, në këtë njësi pranohen ekskluzivisht burrat me përvojë të madhe ushtarake.

<p>The post Aksioni i rrufeshëm i vullnetarëve të Gjeorgjisë në Ukrainë, për disa minuta shpartallojnë pozicionet e rusëve first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,597FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy