8.1 C
New York
E diel, 27 Nëntor, 2022

Buy now

Borrell flet me Vuçiqin në telefon, tregon çfarë biseduan

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, përveç bisedës telefonike që ka zhvilluar me kryeministrin Albin Kurti, ai ka biseduar edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Ai ka thënë se temë bisede kishte dialogun Kosovë-Serbi dhe e ardhmja e tij.

“Kam folur me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq për rrugën përpara të dialogut të lehtësuar nga BE. Në mjedisin aktual gjeopolitik është më e rëndësishme se kurrë gjetja e një zgjidhjeje të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve. Mbesim në kontakt të ngushtë”.

Njoftimin e ngjashëm, Borrell e bëri edhe për bisedën telefonike që pati me Kurtin.

“Diskutim i mirë me kryeministrin Albin Kurti për hapat e ardhshëm në dialogun e ndërmjetësuar nga BE. Sigurimi i stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor është edhe më i rëndësishëm në kontekstin aktual gjeopolitik. Ne do të vazhdojmë të punojmë drejt një normalizimi gjithëpërfshirës të marrëdhënieve”, ka shkruar Borrell në Twitter.

Me Kurtin dhe Vuçiqin u takuan edhe ambasadorët e vendeve të QUNT-it.

<p>The post Borrell flet me Vuçiqin në telefon, tregon çfarë biseduan first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,583FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy