5.3 C
New York
E martë, 7 Shkurt, 2023

Buy now

Policia e Kosovës realizon aktivitete sensibilizuese kundër trafikimit me njerëz

Policia e Kosovës, përkatësisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore, me rastin e shënimit të muajit kundër trafikimit me njerëz, ka njoftuar  se në disa komuna ka realizuar aktivitete vetëdijesuese për tematikën në fjalë.

Në kuadër të aktiviteteve që kanë filluar nga data 18 tetor 2022 në ditën e BE-së kundër trafikimit me njerëz, Policia e Kosovës në bashkëpunim me MAShTI-n dhe DKA-në në komunat Prishtinë, Gjilan, Viti, Deqan dhe Mitrovicë e Veriut nën moton „ Mos Hesht“ – Parandalo trafikimin me njerëz, ka mbajtur tryeza si dhe ligjërata në shkolla të ndryshme ku pjesëmarrës ishin nxënësit, mësimdhënësit si dhe përfaqësues nga institucione të ndryshme në Kosovë.

Përveç ligjëratave, gjatë këtyre aktiviteteve janë shpërndarë materiale sensibilizuese si: fletore, çanta, lapsa, etj.

Policia bën të ditur se do të vazhdojë të zhvillojë aktivitete të ngjashme në mënyrë që të ngritet vetëdija dhe të fuqizohet bashkëpunimi në parandalimin dhe luftimin e kësaj dukurie.

<p>The post Policia e Kosovës realizon aktivitete sensibilizuese kundër trafikimit me njerëz first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy