Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
banner
banner
banner
banner

Palestinë: Sulm i madh i ri i ekstremistëve jevrej në zonën e El-Aksas

Forcat hebrenje sulmuan në kompleksin e El-Aksas në Jerusalemin lindor të mërkurën herët, duke shkaktuar përleshje me palestinezët që ishin brenda, raportojnë mediat perëndimore.

Me qindra të burgosur kanë vdekur në burgun qendror në Aleppo të Sirisë

Të paktën 800 të burgosur të cilët ishin arrestuar në një burg sirian për më shumë se një vit derisa kryengritësit e rrethuan burgun që e mbrojti ushtria e regjimit, vdiqën nga uria dhe sëmundjet, sipas ish-të burgosurit, të burgosurve aktual dhe organizatës që e…

Hiqesh luan ndaj meje por në luftë je struc

A mos vallë taguti është vetëm jashtë vendit?!... I drejtohem disave që vdesin për tu quajtur “sherijun” prej disa nxënësve të vegjël prej Bahrejnit dhe Jordanisë, të cilët i lëshojnë gjuhët kundër shujuhëve të tyre, për të cilët njëherë e një kohë ëndërronin që të…

Libanon: Raketat goditen bastionin e “Hizbullahut” në lindje të vendit

Dy raketa goditën fshatin në lindje të Libanit, Labve të hënën në sulmin e fundit mbi bastionin e ashtuquajtur Hizbullah, thanë burimet e sigurimit.

ZGJODHËM PËR JU

Sondazh

Operacionet shehide janë:

 

Në linje

We have 50 guests online

Kërko në faqe

Fjalë të shkëputura nga fjalimi i shejh Hani Sibait, Allahu e ruajt, përpara disa ditësh, pas fjalimit të shejh Azam Amerikit

Thotë: “Dua të qortoj shumë disa djelmosha të cilët filluan një sulm dhe fushatë të gjerë. Ç’bëhet kështu! Nuk bën kështu! Nuk e di se çfarë po ndodh mes rinisë që përkrahin këto grupe islame, sidomos në internet. Na lodhën dhe na nxorën frymën. Unë kam një ndjenjë se shpërfytyrimi i xhihadit vjen veçanërisht prej internetit. Kjo fushatë e padrejtë kundër vëllait dhe shejhut Jahja Ademit, i cili është Azam Ameriki, i cili dënoi dhe shprehu ngushëllime për profesorin e tij, për komandantin e tij, për trajnuesin e tij, shejh Ebu Halid Suriun, Allahu e mëshiroftë.

 

Qartësim i ngjarjeve ne Siri: Vërejtjet e shejh Tarik Adbul-Halimit për Xhebhatu-Nusren dhe SHIISH-in

Falënderimi i takon All-llahut, paqja dhe shpëtimi i All-llahut qofshin mbi të Dërguarin e Tij dhe më pastaj:

Prej kur filloi kriza në Sham dhe filluan luftimet midis grupeve xhihadiste, si shkak i zgjerimit të Shtetit Islamik të Irakut dhe Shamit (SHIISH), pastaj refuzimi i besës (bejes) i shejh Xhevlanit ndaj shejh Bagdadit, pastaj refuzimi i gjykimit të shejh Dhavahirit dhe heshtja e tij në lidhje me këto ngjarje, pastaj refuzimi i të gjitha iniciativave të ofruara që u ofruan nga anë të ndryshme me qëllim të tejkalimit të krizës, që atëherë, roli im ishte i kufizuar në një përpjekje për ta gjetur një zgjidhje për këtë krizë.

 

Emir i ri i Kaukazit i dërgoi një mesazh muxhahidëve në Siri

Kolonës së dijetarëve, emirëve, predikuesve dhe muslimanëve të zakonshëm që janë deklaruar në lidhje me fitnet e ashpra që po ndodhin në territorin e Shamit, ditëve të fundit iu bashkua edhe prijësi i ri i Emirateve të Kaukazit.

Ali Ebu Muhamedi, i cili e mori udhëheqësin e Emirateve të Kaukazit pas vdekjes së Duka Umarovit, në një video të postuar në internet shprehi keqardhje për konfliktin ndërmjet muslimanëve dhe i bëri thirrje Bagdadit dhe Xhevlanit që në mënyrë paqësore ti zgjedhin mosmarrëveshjet.

 

Përgjigja e shjeh Sulejman Ulvanit, Allahu e liroftë, për përçarjen në grupacione

 

Pyetje: Shejh Allahu të nderoftë! Në kohën e sotme ka shumë rryma, grupe dhe hizbe dhe disa të rinj futen në këto rryma pa e kuptuar. Edhe pse mund t’i flasësh mirëpo ai nuk mendon se është në gabim. Si mund të ruhet një i ri prej kësaj gjëje.

 

Lidhja me udhëheqësit

Enes b.Maliku -radijAllahu anhu, transmeton se Pejgamberi salAllahu alejhi ue selem, ka thënë: ''Dijetarët janë të besuarit e të dërguarve derisa ata të fillojnë të lidhen me udhëheqësit dhe derisa te fillojnë ti donë dhe ti mbledhin pasurit e kësaj bote. Kur fillojnë të lidhen me qeverinë dhe ti mbledhin pasuritë e kësaj bote, atëherë e tradhtojnë amanetin e të dërguarve dhe ju leni ata, shmanguni atyre dhe kini kujdes nga dijetarët e tillë.''

 

Përmbajtja e faljes dhe butësisë dhe shmangia e nxitimit dhe hakmarrjes (mizorisë)

 Nëna e besimtarëve, Aisha, radijAllahu anha ka thënë: "Pejgamberi salAllahu alejhi ue selem tha: "Kudo që gjendet butësia ajo e dekoron atë dhe kudo që nuk ka butësi ajo bëhete gjymtuar." (Muslimi)

 

Rrjedhin detaje telefonike të dyfytyrësisë të Turqisë se do ta sulmoj SHIISH-in në Siri

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogani e ka ndaluar YouTuben e cila ka ndodhur pas një bisede që ka rrjedh mes Shefit të Inteligjencës turke Hakan Fidanit dhe ministrit të jashtëm turk, Ahmet Davutollu se ai donte ta heq video-ndarjen nga faqja e internetit.

 

Takim me shejhun e nderuar doc. Sami Urejdin

Me emrin e Allaut të mëshirëshmit mëshiruesit.

Falenderimi i takon Allahut zotit të botrave. Paqja dhe bekimet qofshin mbi të dërguarin e Allahut, mbi familjen e tij dhe shokët e tij dhe të gjithë ata që pasojnë rrugën e tij deri ditën e gjykimit.

   

KËNDI I LIBRITI!

Komentet e fundit

Hiqesh luan ndaj meje por në luftë je struc
ALL-LLAHU E RUAJT KETE BURRE AMIN
Deklaratë dhe sqarim nga ana fetare e vëllezërve te burgosur ne Shqiperi
Allahu i udhezofte qafirat.
Tradhetar i fshehur!!!
ALL LLAHU NARUAJT PREJ MURXHIVE TE ASHTUQUAJTUR SE
SPIUNËT LEGAL NË EMËR TË ISLAMIT
A-llahume nsurnel ihwanena fi balkan amiiiiiiiiiin
Deklaratë dhe sqarim nga ana fetare e vëllezërve te burgosur ne Shqiperi
Allahu i forcofte imanin sabrin dinin ktyre rrixha
Deklaratë dhe sqarim nga ana fetare e vëllezërve te burgosur ne Shqiperi
a mundemi me e shpernda kete deklarate
Deklaratë dhe sqarim nga ana fetare e vëllezërve te burgosur ne Shqiperi
selamu alejkum.kuran ke kudo neper xhamia dhe cdo